Какво е брокер на недвижими имоти?

Какво е брокер на недвижими имоти?

Брокерът означава специалист, който помага при сключването на различни видове сделки, свързани с недвижими имоти, както и предоставяне на консултантски услуги. С други думи, брокерът действа като официален посредник между продавача и купувача и може поотделно да представлява интересите както на единия, така и на другия.

Функциите и задачите на такъв специалист обаче всъщност са много по-широки от обикновеното посредничество. За да работи ефективно, той трябва да проучи добре пазара, да се ориентира в процесите на ценообразуване и да разбере какъв резултат иска да получи клиентът.

Какво прави брокерът на недвижими имоти?

Съдействието при сделки не е единственото нещо, което брокерът на недвижими имоти прави. На първо място, неговите отговорности включват внимателна подготвителна работа за изучаване на текущите тенденции. Такива отговорности не са регламентирани никъде, но без тях ще бъде трудно да изпълнява правилно основните си дейности.

Първата задача на брокера на пазара на недвижими имоти е да проучи съществуващите бази данни. Следва определяне на тяхната релевантност – филтриране на опции за това кои сделки вече са извършени. По този начин, чрез премахване на продадени, наети, закупени или извадени от пазара имоти от списъка, брокерът в крайна сметка получава най-новата база данни, с която да работи ефективно.

Втората му задача, която често се изпълнява от други специалисти по недвижими имоти, е създаването на реклама. Собствените обяви на брокера за продажба или покупка на апартаменти, базирани на анализ на пазара, са много по-ефективни от обикновената база данни и отразяват по-добре спецификата на даден продукт.

Третата задача е фокусът върху клиента. Преди да започне сътрудничество, брокерът се интересува какъв резултат иска да получи клиентът след сключване на сделката: желаната сума от продажбата, характеристиките на имота при покупка и т.н.

Четвъртата и много важна задача е премахването на правните рискове, които могат да очакват клиентите при сключване на договор. Брокерът за отдаване под наем, продажба или покупка на недвижими имоти трябва да отправи съответно искане до държавните органи, за да установи евентуални тежести върху имота. Така още на етап подготовка сделката става по-сигурна и законна.

Петата задача е съдействие при изготвянето на всички необходими документи и по-нататъшната им поддръжка до окончателното сключване на договора. Често има случаи, когато става трудно правилното съставяне на документи без специалист, особено ако има много такива документи. Участието на брокер в този процес гарантира липсата на грешки.

Научете повече за професията на брокера в другите статии от блога ни. Очаква ви много полезна информация.